Naturalne sposoby na kleszcze

kleszcze

Trwa sezon kleszczowy. Warto się odpowiednio zabezpieczyć przed tymi dokuczliwymi owadami, ponieważ przenoszą one wiele niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków odstraszających te owady, jednak są to w zdecydowanej większości syntetyczne preparaty chemiczne, które nie są obojętne dla naszego organizmu. Mogą one powodować alergie i podrażnienia skóry, zwłaszcza u osób wrażliwych. Są jednak także naturalne i w pełni bezpieczne sposoby na odstraszenie kleszczy. Z pomocą przyjdą nam olejki eteryczne. Znajdziesz je w aptece lub zielarni, a koszt ich zakupu to zaledwie od kilku do kilkunastu złotych. Możesz je rozcieńczyć wodą i spryskać nimi całe ubranie lub zastosować bezpośrednio na skórę. Świetnym pomysłem jest również dodanie nierozcieńczonego olejku eterycznego do prania lub do wody w żelazku parowym. Sprawi to, że Twoje ubranie będzie świeżo pachnieć, a jednocześnie olejki odstraszą natrętne kleszcze. Do najbardziej nielubianych przez te owady olejków eterycznych należą: limonka- nie lubią jej nie tylko kleszcze, ale również komary i meszki; lawenda, której zapachu większość insektów wręcz nie znosi; trawa cytrynowa- jej zapach jest bardzo przyjemny dla ludzkiego nosa, jednak owady jej nie tolerują; lawenda i eukaliptus- można je zastosować bezpośrednio na skórę, nie tylko odstraszają insekty, ale także doskonale łagodzą wszelkie ukąszenia i drobne stany zapalne oraz mięta polej, która dla kleszczy jest substancją trującą.
W odstraszaniu tych dokuczliwych owadów pomocne może się okazać też regularne spożywanie cebuli i czosnku oraz zażywanie witamin z grupy B. Powoduje to, że nasza skóra nabiera odstraszającej kleszcze woni. Nie obawiaj się, że będzie się za Tobą ciągnął zapach cebuli. Substancje wydzielane przez skórę są całkowicie niewyczuwalne dla człowieka, za to doskonale wyczuwają je kleszcze i bardzo ich nie lubią.
Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze, kiedy wybierasz się na wycieczkę do lasu lub piknik do parku. Wybierz pełne buty, długie spodnie i dłuższe skarpetki. Odpowiednio ubrany i zabezpieczony olejkami eterycznymi możesz spokojnie cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury.